Základní umělecká škola Buštěhrad

Tel.: +420 312 250 355
info@zusbustehrad.cz

ZUŠ Buštěhrad - úvodní stránka

 

ECHO ZUŠ - 3-20/21

1. 2. 2021

Zdroj: Buštěhradský zpravodaj č. 2/2021, Martin Fila

Echo ZUŠ

 

Zázrak v ZUŠ

Život nám leckdy přinese nepříjemné situace, do kterých se dostaneme bez vlastního přičinění. Příkladem můžou být osudy těch, kteří přišli při epidemii Covid-19 o práci, ideály a v současnosti řeší nemalé existenční problémy. V naší škole jsme rodičům nabídli možnost rozložení platby školného na splátky. Zcela nezištně se přihlásila jedna rodina a chtěla zaplatit školné těm, kteří se dostali do nesnází. Díky ní může pokračovat ve studiu velmi nadaná holčička. Dárcům, kteří si přejí zůstat v anonymitě, patří velký obdiv a dík.

Yamaha ve škole

Na sklonku roku jsme do školy objednali 2 klavírní křídla Yamaha. První nástroj již nahradil dosluhující klavír v učebně v přízemí, na druhý si budeme muset do jara počkat, protože epidemie koronaviru zcela zastavila výrobu. Dovolím si vám nabídnout pár informací z historie této značky. Klavíry Yamaha patří společně s nástroji Steinway & Sons nebo Bösendorfer k absolutní světové špičce. Japonská firma Yamaha se nachází v západní části prefektury Šizuoka ve městě Hamamatsu. Firma která původně začínala jako výrobce klavírů a varhan se jménem Nippon Gakki kabušiki gaiša, byla založena 12. října 1887 panem Torakusu Yamahou. Za druhé světové války se společnost soustředila na válečný průmysl, zaměřila se na výrobu vrtulí letadel. Právě toto odvětví hrálo důležitou roli při vstupu Yamahy do motocyklového průmyslu. Po válce musela Yamaha Corporation najít nové způsoby, jak využít nástroje a získáné zkušenosti, které se nashromáždily během let v leteckém průmyslu.

Nejvýznamnějším prezidentem v historii společnosti byl mezi lety 1950 – 1983 Geniči Kawakami. Ten rozhodl o využití zkušeností z válečné výroby a znalostí z oblasti metalurgie k výrobě motocyklů, lodí i jiných motorových zařízení a vybavení pro motorové sporty. V roce 1954 spatřil světlo světa první motocykl YA-1. O rok později byla jako důsledek úspěchu tohoto výrobku založena přidružená společnost nesoucí jméno Yamaha Motors Co. Ltd., která se později osamostatnila a zaznamenala obrovský úspěch. Yamaha také průkopnicky vyráběla elektroniku. V roce 1988 začala jako první na světě prodávat svůj CD přehrávač. Geniči Kawakami založil v roce 1954 po celém světě rozšířenou Hudební školu Yamaha, na niž japonské Ministerstvo školství později vystavělo významnou Hudební nadaci Yamaha. Společnost, postupně rozšířila výrobu o elektronické i akustické hudební nástroje a dosud je největším výrobcem klavírů na světě. 

 

MgA. Martin Fila

 

© ZUŠ Buštěhrad | Grafika: Otakar Korolus | Redakční systém Weblík